4th European Deaf Futsal Championships
19 - 29 November 2014, Sofia, Bulgaria

FUTSAL - men

Teams of Moldova and Hungary are switched after the draw. Reason for this switch is that both teams had play against the other teams in the previous quailifcation matches, cannot meet again in the same group of this tournament.

Final Standings

# Competitor
Ukraine
Russia
Netherlands
4
Turkey
5
Belarus
6
Switzerland
7
Italy
8
Belgium
9
Croatia
10
Bulgaria
11
Moldova
12
Denmark
13
Poland
14
France
15
Hungary
16
Israel

Participants

1 Bulgaria
2 Belarus
3 Belgium
4 Denmark
5 Israel
6 Italy
7 Moldova
8 Netherlands
9 Poland
10 Russia
11 Turkey
12 Ukraine
13 Hungary
14 France
15 Croatia
16 Switzerland

GROUPS

GROUP A

Participants

# 1234PWDLGSGAGDP
1Italy 4 : 22 : 412 : 03201186126
2Belgium2 : 4 5 : 46 : 43201131216
3Bulgaria4 : 24 : 5 7 : 73111151414
4France0 : 124 : 67 : 7 30121125-141

Matches

# First team Second team Date Hour Venue Result
5 Italy Belgium 19.11.2014 14:00 1st 4 : 2
7 Bulgaria France 19.11.2014 16:00 1st 7 : 7
13 France Italy 21.11.2014 14:00 1st 0 : 12
15 Belgium Bulgaria 21.11.2014 16:00 1st 5 : 4
23 Bulgaria Italy 23.11.2014 16:00 1st 4 : 2
24 Belgium France 23.11.2014 16:00 2nd 6 : 4

GROUP B

Participants

# 1234PWDLGSGAGDP
1Netherlands 4 : 39 : 34 : 2330017899
2Russia3 : 4 6 : 311 : 23201209116
3Croatia3 : 93 : 6 11 : 331021718-13
4Poland2 : 42 : 113 : 11 3003726-190

Matches

# First team Second team Date Hour Venue Result
6 Netherlands Poland 19.11.2014 14:00 2nd 4 : 2
8 Russia Croatia 19.11.2014 16:00 2nd 6 : 3
14 Croatia Netherlands 21.11.2014 14:00 2nd 3 : 9
16 Poland Russia 21.11.2014 16:00 2nd 2 : 11
21 Russia Netherlands 23.11.2014 14:00 1st 3 : 4
22 Poland Croatia 23.11.2014 14:00 2nd 3 : 11

GROUP C

Participants

# 1234PWDLGSGAGDP
1Ukraine 10 : 59 : 35 : 233002410149
2Belarus5 : 10 6 : 17 : 13201181266
3Moldova3 : 91 : 6 6 : 331021018-83
4Denmark2 : 51 : 73 : 6 3003618-120

Matches

# First team Second team Date Hour Venue Result
1 Denmark Belarus 19.11.2014 10:00 1st 1 : 7
3 Ukraine Moldova 19.11.2014 12:00 1st 9 : 3
9 Moldova Denmark 21.11.2014 10:00 1st 6 : 3
11 Belarus Ukraine 21.11.2014 12:00 1st 5 : 10
19 Ukraine Denmark 23.11.2014 12:00 1st 5 : 2
20 Belarus Moldova 23.11.2014 12:00 2nd 6 : 1

GROUP D

Participants

# 1234PWDLGSGAGDP
1Turkey 8 : 04 : 43 : 13210155107
2Switzerland0 : 8 4 : 35 : 43201915-66
3Israel4 : 43 : 4 7 : 23111141044
4Hungary1 : 34 : 52 : 7 3003715-80

Matches

# First team Second team Date Hour Venue Result
2 Switzerland Israel 19.11.2014 10:00 2nd 4 : 3
4 Turkey Hungary 19.11.2014 12:00 2nd 3 : 1
10 Hungary Switzerland 21.11.2014 10:00 2nd 4 : 5
12 Israel Turkey 21.11.2014 12:00 2nd 4 : 4
17 Turkey Switzerland 23.11.2014 10:00 1st 8 : 0
18 Israel Hungary 23.11.2014 10:00 2nd 7 : 2

QUARTERFINALS

QUARTERFINAL 9-16 PLACE

# First team Second team Date Hour Venue Result
25 Bulgaria Poland 25.11.2014 09:00 1st 6 : 4
26 Croatia France 25.11.2014 09:00 2nd 9 : 4
27 Moldova Hungary 25.11.2014 11:00 1st 9 : 5
28 Israel Denmark 25.11.2014 11:00 2nd 5 : 6 3:3, DEN won 2:3 on penalties

QUARTERFINAL 1-8 PLACE

# First team Second team Date Hour Venue Result
29 Italy Russia 25.11.2014 13:00 1st 6 : 9
30 Netherlands Belgium 25.11.2014 13:00 2nd 6 : 5
31 Ukraine Switzerland 25.11.2014 15:00 1st 3 : 2
32 Turkey Belarus 25.11.2014 15:00 2nd 3 : 1

SEMIFINALS

SEMIFINAL 13-16 PLACE

# First team Second team Date Hour Venue Result
33 Poland Israel 26.11.2014 15:00 1st 4 : 2
34 France Hungary 26.11.2014 15:00 2nd 10 : 3

SEMIFINAL 9-12 PLACE

# First team Second team Date Hour Venue Result
35 Bulgaria Denmark 26.11.2014 17:00 1st 6 : 3
36 Croatia Moldova 26.11.2014 17:00 2nd 5 : 4 2:2, CRO won 3:2 on penalties

SEMIFINAL 5-8 PLACE

# First team Second team Date Hour Venue Result
37 Italy Belarus 27.11.2014 11:00 1st 3 : 7
38 Belgium Switzerland 27.11.2014 11:00 2nd 2 : 3

SEMIFINAL 1-4 PLACE

# First team Second team Date Hour Venue Result
39 Russia Turkey 27.11.2014 13:00 1st 8 : 7
40 Netherlands Ukraine 27.11.2014 13:00 2nd 4 : 6

FINALS

FINAL 13-14 PLACE

# First team Second team Date Hour Venue Result
41 Poland France 27.11.2014 19:00 1st 6 : 2

FINAL 15-16 PLACE

# First team Second team Date Hour Venue Result
42 Israel Hungary 27.11.2014 19:00 2nd 2 : 3

FINAL 9-10 PLACE

# First team Second team Date Hour Venue Result
43 Bulgaria Croatia 28.11.2014 11:00 1st 2 : 6

FINAL 11-12 PLACE

# First team Second team Date Hour Venue Result
44 Denmark Moldova 28.11.2014 11:00 2nd 2 : 5

FINAL 7-8 PLACE

# First team Second team Date Hour Venue Result
45 Italy Belgium 28.11.2014 15:00 2nd 4 : 3

FINAL 5-6 PLACE

# First team Second team Date Hour Venue Result
46 Belarus Switzerland 28.11.2014 15:00 1st 5 : 2

FINAL 3-4 PLACE

# First team Second team Date Hour Venue Result
47 Turkey Netherlands 29.11.2014 11:00 1st 4 : 6 4:4, NED won AET 4:6

FINAL 1-2 PLACE

# First team Second team Date Hour Venue Result
48 Russia Ukraine 29.11.2014 16:00 1st 5 : 7